Tasting

Whisky

Whisky Nations1

BULLEIT BOURBON- JAMESON BLACK BARREL – CHIVAS REGAL XV – NIKKA FROM THE BARREL

 

Spoznajte základné rozdiely vo svete whiskey/whisky s našim tasting setom, ktorý je ten pravý krok aby ste vedeli vnímať tie najzákladnejšie rozdiely a prišli na to ktorá je práve tá vaša obľúbená.

 

BULLEIT BOURBON

Ako prvé môžete ochutnať Bulleit Bourbon, ktorý má pár základných pravidiel ako každý bourbon pri výrobe a odráža sa to aj na jeho chuti. Musí pochádzať z USA, musí obsahovať minimálne 51% kukurice a musí byť dozrievaný vo vypálených sudoch z amerického dubu, ktorý nebol pred tým použitý. Tento bourbon sa konkrétne mieša z mixu kukurice 68%, raže 28% a jačmeňa 4%. Bulleit je veľmi korenistý a to kvôli väčšiemu obsahu raže. Vo vôni môžete cítit ľahké tóny dubu a muškátu. V chuti nájdete oriešok, dub a javor. A na záver príde dlhý korenistejší finiš, suchý s trochou karameliek.

 

 

JAMESON BLACK BARREL

Príbeh tejto írskej whiskey začal písať John Jameson v roku 1780 keď kúpil liehovar na dublinskej Bow Street a začal vyrábať svoju neobvykle jemnú írsku whiskey. Black Barrel je blend  8 až 16 ročných whiskey. Na dosiahnutie tochto blendu sa destiluje 3 krát v pot still kotli a dozrieva v sudoch po  bourbone a sherry + extra vypálené sudy. Keď ovoniate Jameson Black Barell ucítite trochu dymu, sladkosť jablka a svieže citrusy. V chuti dominuje korenie a vanilka, a nesmie chýbať  trocha dymu. Záver má stredne dlhú dochuť a balans ovocných a dymových chutí.

 

 

CHIVAS REGAL XV

James a John Chivas sú bratia, ktorí boli veľkí vizionári a chceli zmeniť niečo vo svete. V pivniciach mestského emporia začali novú tradíciu – ageovanie whisky.  XV je zmes až okolo štyridsiatich obilných a sladových whisky, ktorá dozrieva po sudoch z bourbonu a na záver z Grande Champagne Cognac, v ktorých predtým dozrievalo pravé šampanské. Na tejto zaujímavej whisky si po prvom nádychu uvedomíte akú ma bohatú a sladkú vôňu červených jabĺk, medu, škorice. Jej jemná a ovocná chuť s arómou hrušiek a karamelu vás príjemne zahreje a celková dochuť na konci. s dotykom vanilky, uzavrie širokú paletu chutí, ktoré môžete nájsť pri blendoch zo škótska.

 

 

NIKKA FROM THE BARREL

Na záver sme si pre vás pripravili silný blend, ktorý je flaškovaný o sile suda až 51,4% alkoholu. Japonska whisky zrejúca v jedenkrát použitých sudoch po bourbone. Je vyrábana z obilia a sladu z destilérie Miyagikyo a zo sladu z destilérie Yoichi. Nikka from the Barrel obsahuje krásnu vôňu s tónmi rezaných kvetov a čerstvého ovocia a ťažšie vône korenia a duba. V chuti nájdeme veľa zimného korenia a karameliek, trošku vanilky a veľa ovocia. Záver je dlhý hrejivý a ovocný s troškou dubového korenia.

Whisky Nations2

CONNEMARA 12YO PEATED MALT – MONKEY SHOULDER – KAVALAN CLASSIC – KOVAL MILLET

 

CONNEMARA 12 YO PEATED MALT

Prvá vzorka je veľmi zaujímavá a je jediná Peated whiskey od Írov. Vyrába ju nezávislá destilérka Cooley, ktorá destiluje iba niečo cez 30 rokov. Názov získala po najznámejšom území v Írsku a je odlišná od ostatných írskych whiskey, kvôli svojmu rašelinovému charakteru, ktorý je skôr známy pri škótskych whisky.

Prvý nádych je dymová rašelinovosť vyvážená so závanmi medu a sušeného ovocia. V chuti vás prekvapí  hodvábne hladká whiskey s medovo sladkým začiatkom, nasledovaným sladom a ovocím a dávajúci priestor telnatej rašeline. Na koniec dlhá dochuť  s medovými tónmi a rašelinovým záverom.

 

MONKEY SHOULDER

Pre niekoho smiešny názov, ktoryý  nemá nič spoločné s opičkou, s ktorou sa zobudíte ráno po prepitej noci, ale značí pracovnú deformáciu pánou, ktorí pracovali v sladovniach. Pravidelným prehadzovaním sladu drevenými lopatami prichádzalo k deformácii vrchnej časti tela – opičie rameno. Druhá vzorka je prémiový limitovaný blend zo sladových whisky z páleníc Glenfiddich, Kininvie a Balvenie. Tieto whisky zreli v sudoch po bourbone 6 až 12 rokov. Pri jednej várke sa dá do výroby maximálne 27 sudov.

Výsledkom je smotanová, bohatá whisky. Spočiatku medová sladkosť doplnená vanilkou, mliečnym karamelom, ktorý postupne prechádza a narastajú korenisté tóny a čerstvo sušené seno.

 

KAVALAN CLASSIC

Ak ste si mysleli, že kvalitná whisky nemôže pochádzať z tropickej oblasti tak ste sa mýlili a máme tu jednu z Taiwanu. Pomenovaná po obyvateľoch ostrova, ktorý pôvodne žili na mieste kde sa whisky vyrába. Liehovar bol uvedený do prevádzky iba v roku 2005, ale vďaka rýchlemu dozrievaniu v tomto podnebí ma destiléria už široký sortiment.

Podnebie sa výrazne odráža aj na vlastnostiach whisky Kavalan. Vôňa tropického ovocia, vanilky a manga. Chuť je korenistá, jemne dubová a krémová. Dochuť je korenistá s vanilkou.

 

KOVAL MILLET

Založená v roku 2008, Koval produkuje čisto organickú whiskey, likéry a iné spirity v prvej pálenici v Chicagu po roku 1800, po prohibícii. Továreň založili Róbert a Sonat Birneckerovci. Každý jeden proces vo výrobe spiritov priemyselne monitorujú, počínajúc stykmi s miestnymi poľnohospodármi, pestovania, mletia, destilovania, fľaškovania až po plnenie do fliaš a balenie. Zreje v nových sudoch z amerického duba z Minesoty.

Chuť má hravú, na hranici medzi slaným a sladkým. Sladkosť definuje vanilka, med, kvetinové tóny, podtrhnuté sladkým drievkom a ostrým klinčekom.

Scottish Way

GLENFIDDICH 12YO- GLENMORANGIE LASANTA – TALISKER 10YO – BRUICHLADDICH PORT CHARLOTTE

 

GLENFIDDICH 12 YO

História sa datuje do roku 1887, kedy William Grant spolu so svojimi 9 deťmi začal vlastnoručne stavať destilérku v „údolí jeleňov“, a tým si chcel splniť svoj sen produkovať alkohol. Po necelom roku je destilérka postavená a prvá kvapka alkoholu od nich vôbec vznikla na vianočný večer 1887.

Single malt whisky, ktorá zreje minimálne 12 rokov v amerických a zároveň španielskych sudoch. Najmladší produkt od Glenfiddich a celosvetovo najpredávanejšia a najoceňovanejšia whisky na svete.

Chuť je perfektne vyvážená s ľahko citeľnými tónmi jabĺk, hrušiek a lieskového orieška. Záver je ľahký a ovocný s náznakom čokolády.

 

GLENMORANGIE LASANTA

Šestnásť mužov z mesta Tain si odovzdalo vedomosti a skúsenosti z generácie na generáciu o výrobe whisky, ktorá sa začala už v roku 1843. Glenmorangie kladie dôraz na čistotu a kvalitu vody z vlastného prameňa Tarlogie Springs, voda je destilovaná pôdou dlhšie ako 100 rokov.

Táto 12 ročná edícia od Glenmorangie,  používana dozrievanie sherry oloroso a pedro ximenez sudy. Tie robia úplne jedinečný chuťový profil tohto produktu.

Vôňa je krémová a karamelová, plná creme anglaise a hrozienok v čokoláde, dosť suchá, s tónmi miešaných sladkých korení. Pocit v ústach je veľmi hutný, keď budete cítiť chuť hrozienok s medom. Je tu trochu sladkého včelieho vosku, roztopenej vanilkovej zmrzliny, keď sa na jazyku jemne vinie sherry, veľmi maslový výraz. Oveľa viac tohto medu je v krémovom finiši. Má sladkú dubovú suchosť a je poprášená kakaovým práškom.

 

TALISKER 10 YO

Najdlhšie fungujúca destilérka v oblasti Carbost, Isle of Skye. Vznikla v roku 1830 a na konci 19teho storočia to bola najpredávanejšia whisky v krajine. Ich whisky je zadymená, dá sa povedať, na strednom leveli, voda používaná pri výrobe tečie v trúbkach nad práve zadymovaným sladom, to naberá na komplexnosti a chuti whisky .

Vôňa je hustá s prenikavým dymom, nasledujú tóny údenáčov, morských rias a šupiek z jablka. Celkovo je ale svieža a aromatická. Chuť nás neprekvapý pretože je typická plná s obrovskou porcio dymu a sopečnej korenistej rašeliny, je dosť intenzívna. Záver a dlhá dochuť kde môžeme cítiť jačmeň a slad.

 

BRUICHLADDICH PORT CHARLOTTE

Port Charlotte 10 je škótska silno rašelinová (40 ppm) single malt whisky pomaly destilovaná a po celý čas zrejúca na brehoch jazera Lochindaal na škótskom ostrove Islay dovtedy, kým ju spolu s pramenistou vodou z Islay nenafľaškujú.

Tato limitovaná edícia Cask Exploration je založená na správnom pochopení základného destilátu a vplyvu typu sudov, v ktorom zrejú. 50 % sa uloží do sudov po americkom bourbone a druhých 50 % sa uloží do sudov po francúzskom víne. Po niekoľkoročnom čase zrenia sa whisky z oboch typov sudov zmieša a na viac ako jeden rok uloží na finálne zrenine do veľmi kvalitných sudov z francúzského duba, v ktorých predtým zrelo víno z oblasti Bordeaux.

Dymovosť whisky je upokojená morským charakterom. Vôňa je vyvážená, suchá, zemitá, rašelinová s tónmi zázvoru, muškátového orieška, klinčeka, karamelu, vanilky. Pri hlbokom nádychu zacítite tóny divého tymiánu a vresu.Rovnováha chuti je vynikajúca. Dymovosť sa voľne otvára  sladkosti, kokosovému orechu a vanilkovému pudingu, ktoré sa elegantne kombinujú s ustricami a slaným pieskom. Záver je suchý a rašelinový.

Fruits of Whisky

SINGLETON 12YO – GLENMORANGIE NECTAR D’OR – DALWHINNIE 15YO – NIKKA DAYS

 

SINGLETON 12 YO

Prvá whisky sa začala destilovať v roku 1898. Bola rodinná firma, no bola odkúpená Scottish malt distillers. V znaku je losos, čo je keltský symbol múdrosti a poznania. „Just like salmon, we’ve always gone our way.“ Singleton zreje minimálne 12 rokov v tých najkvalitnejších amerických a európskych sudoch, z ktorých vychádza pravá a vyvážená chuť tejto whisky.

Máme tu sladovú vôňu, taktiež  cítiť sladkosť obilia/jačmeňa, hrianku s maslom, hobliny dreva, slamu a vlašský orech.Pikantnosť pomarančovej arómy dáva ostrosť sladovému jadru z orechov, ďalej chuť  duba a karamelu, náznaky pokosenej trávy, to všetko môžete nájsť v chuti. Záver je dubový, bohatý s primeranou dĺžkou, pretrváva ovocie.

 

GLENMORANGIE NECTAR D´OR

Šestnásť mužov z mesta Tain si odovzdalo vedomosti a skúsenosti z generácie na generáciu o výrobe whisky, ktorá sa začala už v roku 1843. Glenmorangie kladie dôraz na čistotu a kvalitu vody z vlastného prameňa Tarlogie Springs, voda je destilovaná pôdou dlhšie ako 100 rokov.

Pri výrobe tejto edície používajú francúzske sudy po sladkom víne Sauternes. To dodáva whisky sladkú a jemnú chuť.

Nectar D´Or  pripomína francúzsku cukráreň plnú vôni piškót a citrusových tort. Zreteľne sú cítiť tiež hrozienka, datle, zázvor, strúhaný kokos, pomarančová kôra a muškátový oriešok. Je jemná ako hodváb, plná ovocia, svieža, ľahká a bohatá v dokončení.

 

DALWHINNIE 15 YO

Najvyššie položený liehovar v Škótsku vyrába od roku 1897 v rovnomennom mieste. Dalwhinnie je považovaná za typickú sladovú whisky. Pálenicu postihol v roku 1934 ničivý požiar a následne svetová vojna. Značka však potvrdila svoju kvalitu ziskom zlatej medaily na Monde Selection 1999.

Ide o pozoruhodne jemnú whisky, ktorá má dlhotrvajúci vývoj chutí. Má typické, takmer ženské kúzlo. Ľahký a aromatický jemný mok má bohaté jadro ochutené jemnou vresovo medovou príchuťou , ktorá ustupuje sladkosti pokosenej trávy a sladu a potom silnie až po náhly príval rašeliny.

 

NIKKA DAYS

Posledná vzorka je jemný blend obilných whisky a ľahko zadymených sladových whisky, ktoré pochádzajú z dvoch destilériek značky Nikka, Yoichi a Miyagikyo. Ide o whisky bez udania veku, ktorá svojím jemným ovocným profilom poteší laikov aj znalcov.

Nikka Days má ovocný, jemný profil. V aróme sa prejavujú biele kvety, pomarančové kvety, hrušky a citrusy. Chuť je jemná a nechá vyniknúť tóny cereálií, sladu, karamelu, pražených orechov a vanilky. V závere cítiť sušené marhule, slad a vanilku.

Mirror Selection

GLENMORANGIE QUINTA RUBAN – BRUICHLADDICH CLASSIC LADDIE – HIBIKI 12YO – GREEN SPOT

 

GLENOMRANGIE QUINTA RUBAN

Šestnásť mužov z mesta Tain si odovzdalo vedomosti a skúsenosti z generácie na generáciu o výrobe whisky, ktorá sa začala už v roku 1843. Glenmorangie kladie dôraz na čistotu a kvalitu vody z vlastného prameňa Tarlogie Springs, voda je destilovaná pôdou dlhšie ako 100 rokov. RUBAN je keltský výraz pre rubín. Zreje 10 rokov v sudoch po bourbone a potom 2 roky po portskom Quintas.

Úžasná vôňa plná zimných bobúľ a dotyk portského. Chuť je sladká, bohatá po portskom a šťavnatom ovocí. Záver je dlhý a ovocný.

 

BRUICHLADDICH CLASSIC LADDIE

Značke Bruichladdich záleží na transparentnosti a čistej, prirodzenej podobe whisky. Preto je táto whisky nedofarbovaná karamelom a nefiltrovaná. Jej farba sa preto môže jemne líšiť a spozorovať v nej môžete aj jemné zakalenie, ktoré spôsobuje prirodzený a za studena nefiltrovaný obsah prírodných olejov.

Zlatistá farba prirovnávaná k slnkom zaliatým skorým letným jačmenným poliam. Brilantná a čistá vôňa, doplnená o  jačmenný cukor, náznak mäty, čerstvo odtrhnuté lúčne a čerešňové kvety, po pridaní trochu vody k whisky ucítite aj karamelizované ovocie, citrónové cukríky, med a mandarínky
Uhladená a osviežujúca chuť, sladký dub, sladký jačmeň, zrelé zelené ovocie, hnedý cukor
Záver je zapamätateľný, čistý, svieži a sladký.

 

HIBIKI 12 YO

Aj keď je táto 12-ročná fľaša Hibiki nepredajná od roku 2015, naďalej zaujíma popredné miesto v srdciach nadšencov japonskej whisky. Pred rozmachom japonskej whisky ponúkla mnohým fanúšikom whisky prvé skúsenosti s tým, čo sa dá dosiahnuť miešaním a zohrala veľkú úlohu pri zmene preferencií ľudí. Zvyšné zásoby sú čoraz zriedkavejšie, čo robí túto zberateľskú fľašu medzi zberateľmi Hibiki veľmi cennú. Hibiki je naďalej jednou z najobľúbenejších whisky z Japonska. Názov „Hibiki“ znamená v japončine harmónia. Názov tiež symbolizuje jedinečné manželstvo sladov a harmonickú zmes chutí v whisky.

Sladká kvetinová aróma ručne vyberaných, vyzretých sladov v kombinácii s prírodnou esenciou dreva vytvárajú skutočne výraznú whisky s plnou chuťou.

 

GREEN SPOT

Väčšina tejto whiskey sa predá v írsku a to hlavne kvôli limitovanej výrobe 6000 fliaš ročne. Ide o jednu z najslavnejších whiskey bez uvedenia veku. Dozrieva v sudoch po bourbone a po sherry. Destiluje sa z kombinácie sladového a nesladového jačmeňa.

Vo vôni cítiť náznaky sladu, sladkého jačmeňa, krémovej vanilky, papáje a citrusov. Chuť je pikantná a mäkká, cítiť aj jemný dub, zelené dreviny a mentol, prechádza do vanilkovo krémového dlhého záveru.