Tasting

Gin

Ways of Gin

MONKEY 47 SCHWARZWALD SLOE – HAYMAN’S OLD TOM – PLYMOUTH NAVY STRENGTH – CITADELLE JARDIN D` ÉTE

 

Pri tomto tastingu by sme Vám chceli ukázať, že gin nemusí byť nudný a chutiť stále rovnako.

 

HAYMAN’S OLD TOM

Prvou vzorkou je Old Tom, čo je starší typ ginu, ktorý sa po výrobe môže dosladzovať, má intenzívnejšiu chuť a niekedy aj starne v dubových sudoch. Hayman’s Old Tom pochádza z Anglicka a prenesie Vás v čase späť o 150 rokov, lebo práve vtedy sa popíjali len takéto giny.

Vôňa je výrazná, tóny borovice a citrusov s jemnou arómou sladkého drievka. Chuť bude podobná vôni, zemitá borievka, kôra citrusu až perníkové korenie prevládajú chuti, ktorú perfektne balansuje jemná sladkosť.

 

PLYMOUTH NAVY STRENGTH

Ďalšia vzorka bude z kategórie Navy alebo Overproof, pri čom ide o giny z vysokým obsahom alkoholu. Je to jeden z historických ginov, ktoré sa začali vyrábať pre Britské námorníctvo, ktoré si sudy plné ginu brali so sebou na dlhé plavby, a potrebovali aby pri vyliatí ginu na pušný prach mohlo byť strelivo stále použiteľné.

Pri tastingu doporučuje pridať menšie množstvo vody, gin je naozaj silný. Voda pootvorí spektrum vôní a chutí. Vôňa je naozaj citrusová, hlavne citrón a pomaranč a cítiť samozrejme alkohol. Gin je ale v chuti veľmi lahodný a aj táto vzorka má v sebe jemnú sladkosť. Tak ako v každom gine prevláda borievka a tiež pre Plymouth výrazná zemitosť s dochuťov korenia a fialkových kvetov.

 

CITADELLE JARDIN D` ÉTE

Francúzsky gin s modernými tónmi a zaujímavou výrobou. Tento gin je pomerne nový a inšpiráciou sú letné záhrady ako nasvedčuje aj meno a prenesie Vás na slnkom zaplnené pobrežie na juhozápade Francúzska. Zaujímavosťou je výroba, kde sa každá z botanicals maceruje rozdielny čas podľa potreby výrobcu, aby z nich dostal tie najlepšie chute.

Gin je krásne voňavý, naozaj pripomína letnú záhradu či sad, krásna aróma ovocia a kvetov. Pri ochutnaní prekvapí sviežosť a jemná horkosť. Gin je príjemne kvetnatý s podtónmi melónu a borievok.

 

MONKEY 47 SCHWARZWALD SLOE

Sloe gin je technicky viac likér ako gin. Tradične vyrábaný hlavne v Británii, kde sa často pripravuje aj v domácnostiach. Sloe gin sa produkuje zmiešaním trniek, cukru a kvalitného ginu a tento mix sa nechá naložený v nádobách pár mesiacov. Potom sa prefiltruje, doriedi vodou na požadovanú koncentráciu alkoholu a fľaškuje.

Už pri prvom ovaňaní je jasné, že sa nejedná o tradičný gin. Vôňa je naozaj komplexná a ovocná. Gin je sladší, s džemovými tónmi. Chuť dozretých sliviek, hrozienok alebo fíg by nemala nikomu ujsť. V gine je aj horkosť z jadierok trniek. Ideálny spoločník ku dezeru alebo syrovému tanieru.

Essence of Gin

TOISON – TANQUERAY NO. 10 – BOMBAY SAPPHIRE STAR OF BOMBAY – HENDRICK’S

 

Ginový starter pack. Pri tomto sete sme dali dokopy tradičné ale aj nové giny, ktoré sú u našich hostí obľúbené. Každý z nich je ale výnimočný a zaslúži si Vašu pozornosť.

 

TOISON

Nový slovenský prémiový gin. Výroba začala nedávno u našich kamarátov v Likérke v Trenčianskych Tepliciach . Toison sa vyrába maceráciou borievok, kvetov a bylín s obilným spiritom v prvotriednom destilačnom zariadení Holstein. Gin následne odpočíva v starožitných kameninových nádobách z bývalého Československa.  Dizajn fľaše TOISON získal bronz v svetovej súťaži obalového dizajnu Pentawards 2020.

Na nose je gin kvetnatý, svieži. Borievka je tiež pekne výrazná, vo vôni ginu nájdete aj jemné korenisté tóny.

Chuť je podobná vôni, svieža citrusová a príjemne borievková. Prekvapí jemná sladkosť zo sladkého drievka.

 

TANQUERAY NO. 10

Prémiový produkt od známeho výrobcu z Británie, Tanqueray. Vznikol pred dvaciati rokmi a vyznačuje sa svojou komplexnosťou a všestranosťou pri použití do drinkov. Meno nesie po destilačnom kotle “Tiny Ten”, v ktorom vznikol a obsahuje 8 botanicals. Ku klasickým 4 sa pridáva kamilka a tri citrusy.

No. 10 je výrazne borievkový s tónmi limety a grepov. Na chuti ostáva borievka a jemná sviežosť ružových grepov s korením a ľahkou sladkosťou z likorice.

 

STAR OF BOMBAY

Produkt od výrobcov svetoznámeho Bombay Sapphire. Gin je venovaný a pomenovaný po drahokame zo zafíru, ktorý patril slávnej herečke z obdobia nemého filmu, Mary Pickford, ktorá ho neskôr venovala múzeu. Gin sa vyrába zaujímavou metódou, ktorá  nie je veľmi používaná pri produkcii ginu. Ide o “Vapour infusion”, kde pri destilácii botanicals nie sú v priamom kontakte s alkohol. Sú zavesené v látkových taškách, cez ktoré prechádzajú výpary z alkoholu a takto dochádza k ochuteniu alkoholu.

Star of Bombay je na nose aromatický, s tónmi angeliky, koriandru a samozrejme borievok. Chuť ginu je komplexná, od citrusových tónov, ľahkej florálnosti, cez korenistosť škorice a sladkého drivka až po horkasté chute kôry citrusov.

 

HENDRICK’S

Obľúbenec zo Škótska, ktorý už od začiatku mení trendy a ktorý nám priniesol prevratnú techniku výroby spolu s netradičným využitím botanicals. Hendrick’s gin ochutnal už snáď každý, jeho jedenásť botanicals a dve ďalšie menej tradičné chute pri ginoch ako uhorka a ružové lupe robia z tohto produktu favorita mnohých milovníkov borievkového destilátu. Za značkou stojí žena destilérka Lesley Gracie.

Aróma ginu je príjemne kvetinová, hlavne spomínané ruže s trochou bazy. Ďalej môžme identifikovať citrusový charakter ako limeta či sladký pomaranč.

Hendrick’s je krásne vyvážený a má charakter klasických ginov. Angelika, borievky s citrusovými tónmi výborne dopĺňa jemná korenitosť podobná čiernemu koreniu a samozrejme nemôžeme zabudnúť na unikátnu uhorku.

Summer of Gin

MALFY ROSA – TANQUERAY RANGPUR –  COPENHAGEN DISTILLERY ORANGE – NGINIOUS SUMMER

 

Kolekcia zaujímavých letných ginov ako pre dámy tak aj pánov. Svieže a ľahšie kombinácie chutí nielen na leto.

 

MALFY ROSA

Taliansky gin z okolia Turína, ktorý patrí u nás na Slovensku k najpopulárnejších ochuteným ginom. Kombinácia chutného ginového receptu s sicílskymi ružovými grepmi, ktoré dominujú vôni a chuti predáva už sama. Za zmienku stojí aj lákavá jemne ružová farba, ktorá v nás evokuje leto a letné chute.

Gin je v aróme príjemné citrusový a svieži, grep a vôňa rebarbory tvoria dominantný charakter. Chuť je podobná aróme, osviežujúca kombinácia kyslosti a horkosti grepu spolu s jemným tónmi anízu a borievky tvoria skvelý letný gin.

 

TANQUERAY RANGPUR

Ďalší vynikajúci letný gin, ktorý je iný ako ostatné citrusové giny. Jedinečnou ingredienciou sú Rangpur limety, ktoré ale nie sú klasické limety ako ich poznáme my. Ide o kríženca mandarinky a citrónu z Indie. Chuť je takisto odlišná od normálnych limiet, ich vôňa je sladšia, aromatická ale džús je podobné kyslý.

Podobný profil je cítiť aj pri vôni Tanqueray Rangpur, skôr pripomína pomaranč, mandarinky a koreniny. Chuť je príjemne komplexná, gin je svieži a citrusový, balans pomarančových tónov s trpkosťou a kyslosťou ako z citrónov dotvára tento špičkový gin, ktorý je veľmi vhodný do citrusových drinkov ale aj na samotné popíjanie.

 

COPENHAGEN DISTILLERY ORANGE

Inšpirované klasickým pomarančovými ginmi zo začiatku 20. storočia. Namiesto napodobňovania ginu minulosti ale v Dánsku stavili na tradícii pomocou zmesi sladkých aj trpkých pomarančov. V kombinácii so sladkou slivkou, korením, kardamónom a borievkou pre bohaté telo je severský produkt jedinečným ginom v klasickom duchu.

Gin je naozaj lahodný a svieži, so silnou arómou pomarančov a tropického korenia. Rovnako aj chuť ostáva silno citrusová s jasnou prítomnosťou borievok a jemného korenia na konci.

 

NGINIOUS SUMMER

Fantastická kvetinová variácia nginious! Summer Gin sa vyrába podobným spôsobom ako klasický nginious!, destilovaním botanicals v skupinách a ich finálnym zmiešaním, aj keď tentokrát používali spolu s čučoriedkami a borievkou aj broskyne, limetky, jazmín, biele korenie a rebarboru. Po destilácii odpočíva 6 týždňov. Vo vôni a chuti vytvára dokonalý pocit dovolenky.

V chuti je naozaj výrazná broskyňa, čo je pri ginoch nezvyčajné. JE možné identifikovať ďalšie letné ovocie dolnené o borievky a jemnú korenitosť.